Тема. Е.
Андієвська. «Говорюща риба». Принципи толерантного ставлення до інших, вірності
мріям, прагнення гармонії зі світом.
Мета: навчити учнів розуміти прихований зміст
твору; виробляти уміння й навички визначати головну думку казки, робити власні висновки
з приводу прочитаного; виразно читати та переказувати прозовий твір
Теорія
літератури: притча.
Тип
уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань учнів
Проблемне
питання.
— Як
ви думаєте, у якому випадку добре бути яянином?
II. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення
теми й мети уроку
Вступне
слово вчителя.
Говорюща риба — диво. Абсолютно
фантастична історія — трохи весела, трохи іронічна, трохи сумна. Але скільки в
ній прихованої мудрості! І про те, що кожному з нас потрібен друг, той, хто
вміє вислухати. І про те, що інколи близькі люди бувають такими далекими по
духу між собою, як із рибами. Зануримося в цю казкову оповідь і послухаємо, про
що говорять риби.
III. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Робота з підручником.
2. Робота з літературознавчим словничком.
Притча
— повчальна алегорична оповідь, у якій хронологічно
послідовне зображення подій і пригод у художньому творі підпорядковане
моралізаційній частині твору.
3. Виразне читання притчі Е. Андієвської
«Говорюща риба».
4. Словникова робота.
(Проводиться за питаннями учнів.)
5. Евристична бесіда.
— Чи
розмовляють риби?
— Якщо
не розмовляють, то чому?
— У
якій сім’ї народилася говорюща риба? (У сім’ї поважних риб.)
— Як
батьки ставилися до своєї дитини? Чи розуміли її у власній родині? (У сім’ї
вона була чужою, батьки були засмучені тим, що їхня дитина не така як інші,
соромилися її.)
— Чи
сприймали її інші риби?
— Хто
судив рибу за її вміння говорити? Як ви вважаєте, чи справедливо судили? (Риби
консервативні, не бажали нічого нового.)
— У
якому світі жив рибалка, якою він був людиною? (Жив у родині, але був самотнім,
із дружиною не було взаєморозуміння.)
— Чи
був світ людей для рибалки рідним? (Ні, бо чоловік мав зовсім інший світогляд.)
— Чи
був лад у сім’ї рибалки? Якщо ні, то чому? Свою відповідь аргументуйте,
спираючись на текст.
— Яка
жінка була в рибалки? Як вона ставилася до чоловіка? Свою відповідь
аргументуйте.
— Чому
рибалка сам не зустрів рибу?
— Чому
жінка не почула балакучої риби?
— Через
кого чи що з рибою сталася трагедія?
— Як
рибалка зреагував на втрату друга?
— Які
висновки зробили з цієї історії шакал і консервна бляшанка?
6. Проблемне питання.
— Які
важливі й актуальні проблеми порушуються у творі? (Проблеми індивідуальності,
дружби, взаєморозуміння, буденності.)
7. Робота в групах.
І
група: схарактеризуйте поведінку риб у
природі. (Не
розмовляє, інколи збирається в косяки, але між ними немає дружби, підтримки,
керуються виключно інстинктами.)
ІІ
група: поясніть, якою риба змальована в
притчі. (Незвичайна,
прагне спілкування, думає, як людина.)
ІІІ
група: порівняйте світ риб і світ людей,
визначте спільні й відмінні риси.
Людське середовище
Середовище риб
Спільне
Не сприймають інших за поглядами й
діями, несправедливо засуджують
Відмінне
Все-таки потребують спілкування,
дружби, порозуміння.Категорично
не терплять інакших, не таких, як усі, тих, хто загрожує їхньому спокоєві
ІV
група: складіть ланцюжок, який унаочнює, як
середовище «ламає» особистість.
(Індивідуальна, не така, як усі →
народилася балакучою → мала добре серце → ніяк не могла збагнути, чому сумують
батьки → попливла шукати інший табун → говорющу рибу видaлили з води → життя на
березі → пошуки співбесідника → зустріч із самотнім рибалкою → дружба й
порозуміння → відвідини риби оселі рибалки → зaшквaрчaлa нa пательні → смaжені
риби всі однакові → стaлa тaкою, як рештa.)
IV. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Мозковий штурм.
— Чому
рибалка й риба не стали рідними у своєму оточенні?
V. Домашнє завдання. Уміти виразно читати,
коментувати зміст казки «Говорюща риба», намалювати ілюстрації.
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
— Читаючи
казку «Говорюща риба», я відчув (відчула)…
Немає коментарів:
Дописати коментар