четвер, 17 березня 2016 р.

Тема.  Історичне минуле нашого народу. Літописні оповіді «Святослав укладає мир з греками і повертається до Києва. Смерть Святослава» «Володимир вибирає віру
Мета:
вчити  аналізувати риси характеру руських князів; виховувати любов до рідного краю, повагу до книжного слова, вчити бути гідними дітьми України.
Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I.                   Оргмомент.
II.                Актуалізація опорних знань.

Тестова перевірка домашнього завдання.

1.      У якому столітті на Русі зародилося літописання?
А) У сьомому чи восьмому столітті;
Б) у девятому чи десятому столітті;
В) в одинадцятому чи дванадцятому столітті.
2.      В який період жив преподобний Нестор Літописець?
А) У другій половині Х – на початку ХІ століття;
Б) у другій половині ХІ – на початку ХІІ століття;
В) у  другій половині ХІІ – на початку ХІІІ століття.
3.      Як називається плем’я, від якого походять кияни?
А) Полочани;
Б) поляни;
В) древляни.
4.      «Дехто, не знаючи, каже, що Кий був…»
А) ремісником;
Б) смердом;
В) перевізником.
5.      На якій річці Кий заснував містечко Києвець?
А) На Дунаї;
Б) на Дніпрі;
В) на Дністрі.
6.      Чому Святослав замислив повернутися в Київ?
А) Бо бачив, що не вистачає одягу;
Б) бо бачив, що в нього мало дружини;
В) бо розумів, що в нього мало золота.
7.      Хто зрадив Святослава і його військо?
А) Куря;
Б) Свенельд;
В) переяславці.
8.      Святослав – син…
А) Ярослава;
Б) Ігоря;
В) Олега.
9.      Князь Святослав був:
А) войовничим, сміливим, чесним;
Б) підступним, лихим, безсердечним;
В) спокійним, ніжним, добрим.
10.  Скільки всього років князював Святослав?
А) 27;
Б) 28;
В) 29.
III.             Повідомлення теми й мети уроку.
IV.    Характеристика літопису «Святослав укладає мир з греками і повертається до Києва. Смерть Святослава».
               Коментар для вчителя. Літопис оповідає про затяжні пе­ремовини Святослава з Царгородом щодо укладання миру. Греки не пристали на умови Святослава, тому все завершилось військо­вим протистоянням, переможцями в якому були греки. Мир було укладено і Святослав мав змогу повернутись додому. Але дорогою він отримав новини про напад печенігів і вирушив боронити свої землі. Цей похід виявився для нього останнім.
V.                Опрацювання літопису «Святослав укладає мир з греками і  повертається до Києва. Смерть Святослава» у формі бесіди за питаннями.
▼ Хто був правителем Царгороду того часу?
▼ Про що сперечався Святослав із греками?
▼ Що вплинуло на перемогу греків?
▼ На яких умовах було укладено мир?
▼ Чому греки не допомогли Святославу побороти печенігів?
▼ Як загинув Святослав?
VI.             Оповідь «Володимир вибирає віру».
1.      Читання тексту оповіді вчителем .
2.      Словникова робота .
                 Закон – віра, релігія.
                 Магомет – пророк, засновник ісламу.
                 Німець – чужинець. Німцями літописець називає всіх, хто говорив    чужою мовою.       
                 Хозарські євреї – хозари прийняли іудейську віру.
                 Філософ – людина, що вчить основні принципи пізнання і буття.
3.      Бесіда.
-          Від представників якої віри Володимир отримав пропозиції? (Від болгар магометанської віри, від німців-християн латинського обряду, від іудеїв та християн візантійського обряду.)
-          Чому князеві не сподобався іслам? (Бо не можна було їсти свинини і пити вина.)
-          А чому Володимир відмовився від католицтва? («Бо й батьки наші  ніколи не прийняли його».)
-          Кого мав на увазі Володимир? (Княгиню Ольгу.)
-          Чому ж князь знехтував іудаїзмом? (Тому що іудеї розсіяні по чужих землях. Отже, Бог відкинув їх.)
-          Що ж тоді змусило Володимира замислитися? (Картина Страшного суду, яку йому показав грецький філософ.)
-          Що саме порадили бояри князю? (Бояри порадили послати мужів, щоб ті подивилися і розпитали, у кого яка віра.)
4.      Складання таблиці.
В кого були?
Що побачили?
У болгар
«… нема в них веселощів, а тільки печаль велика».
У німців
«… бачили в храмах різну службу, але краси не бачили ніякої».
У греків
«Знаємо тільки, що служба у них краща, ніж у всіх інших землях».
5.      Висновок.
Володимир підготував основу для формування майбутньої християнської держави.
VII.           Закріплення вивченого.
VIII.        Складання сенканів. (Запис у зошити).
Ключові слова: Володимир Великий, Святослав.
Володимир
Могутній, святий.
Володарював, об’єднав, охрестив.
Київську Русь просвітив християнством.
Великий.
Святослав
Хоробрий, розумний.
Воював, захищав, перемагав.
Зробив багато походів.
Хоробрий.
IX.             Підсумок.
-          Якими були наші предки? (Наші предки були сильними і душевно красивими, мудрими, сміливими.)

-          Що вони заповідали нам? (Вони нам заповідали любити рідну землю, дбати про неї, зберігати духовні цінності для прийдешніх поколінь.)

-          Яку роль зіграло запровадження християнства на Русі? (Воно сприяло її прилученню до цивілізованих країн.)

X.                Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення про Ярослава Мудрого,прочитати літописні оповіді про Ярослава

Немає коментарів:

Дописати коментар